RME MADIface
MADIface - zapewnia 128-kanałów audio w laptopie Obecnie produkowane laptopy oferują moc obliczeniową porównywalną z szybkimi komputerami stacjonarnymi. Dwurdzeniowe procesory, 2 GB RAM-u, duże i szybkie dyski twarde, możliwość pracy na dwóch monitorach, a do tego szybka karta graficzna – dziś, to wszystko osiągalne jest w małym, poręcznym i lekkim opakowaniu. Nic więc dziwnego, że RME otrzymywało coraz więcej próśb o stworzenie urządzenia MADI mogącego współpracować z komputerami przenośnymi. Dzięki szybkiemu protokołowi PCI Express, RME z dumą może zaprezentować produkt będący kolejnym krokiem milowym w historii firmy – pierwszy i jedyny na świecie interfejs MADI dolaptopów - MADIface! Zestaw składa się z karty HDSPe ExpressCard MADI i małego pudełka zewnętrznego ze złączami. MADIface oferuje pełną moc MADI: 64 kanały wejściowe i 64 kanały wyjściowe, maksymalną częstotliwość próbkowania na poziomie 192 kHz, transmisję sygnałów MIDI po MADI, najniższą możliwą latencję, niemal zerowe obciążenie procesora komputera, a także pełną funkcjonalność miksera/routera programowego TotalMix z możliwością jego zdalnego sterowania. Aby interfejs był maksymalnie łatwy w użyciu nie jest potrzebne zasilanie zewnętrzne!
Interfejs MADIface jest w pełni kompatybilny ze wszelkimi urządzeniami wyposażonymi w MADI. Stanowi doskonały elementuzupełniający konfigurację opartą na najwyższej klasy przetwornikach RME, takich jak ADI-648 [8 x we/wy ADAT], ADI-6432 [64 kanały AES/EBU], czy ADI-8 QS M [najbardziej wszechstronny przetwornik na rynku].
Dzięki możliwości update'owania pamięci flash istnieje możliwość aktualizowania firmware'u, co pozwoli na wgrywanie przyszłych unowocześnień.
Najważniejsze cechy: Karta HDSPe ExpressCard MADI to prawdziwe rozwiązanie PCI Express, które czerpie z wszelkich możliwości nowego formatu. Zapewnia przesyłanie do i z laptopów najnowszej generacji dźwięku w profesjonalnym formacie MADI, a także pozwala uzyskać znaczący wzrost wydajności wynikający z wykorzystywania najnowszego formatu komunikacji. Połączenie pomiędzy RME ExpressCard a zewnętrznym interfejsem odbywa się za pomocą standardowego kabla FireWire [IEEE 1394, 6-pinów]. Do transferu danych, karta nie używa standardowego protokołu FireWire, ale znacznie stabilniejszy AudioWire zaprojektowany przez firmę RME. W zestawie dołączany jest kabel długości 1 m. Co niezwykle istotne, karta ExpressCard MADI zasila zewnętrzny interfejs ze złączami, uwalniając użytkownika od potrzeby stosowania dodatkowych, nieporęcznych zasilaczy. MADIface wspiera technologię 56 i 64-kanałową zarówno w trybie „single wire”, jak i „double wire” [praca z częstotliwością 96kHz]. Mikser RME TotalMix zapewnia pełne wsparcie technologii 64-kanałowej, pozwalając na w pełni niezależne komutowanie i miksowanie sygnałów pochodzących z wszystkich 64 kanałów wejściowych do wszystkich 64 wyjść fizycznych, co daje w sumie 8192 możliwych kombinacji. Ten interfejs MADI oferuje najpotężniejszy router/mixer jaki kiedykolwiek został zaimplementowany w rozwiązaniu dedykowanym do laptopów. Dzięki niemu interfejs jest nie tylko zwykłym urządzeniem wejściowo-wyjściowym, ale także:
- Optyczna krosownica i router MADI,
- Konwerter i spliter MADI,
- Redystrybutor, krosownica i router MADI.
Mikser TotalMix może być całkowicie zdalnie sterowany poprzez komunikaty MIDI. Co więcej, mikser oferuje wskaźniki, które przy znikomym obciążeniu procesora komputera pozwalają na monitorowanie w czasie rzeczywistym poziomów ponad 192 kanałów audio.
Rozwiązanie RME posiada wbudowaną pamięć, która zapamiętuje najważniejsze ustawienia karty. Zamiast czekać na załadowanie się sterowników w uruchamiającym się komputerze, MADIface natychmiast po otrzymaniu zasilania aktywuje ostatnio wykorzystywane ustawienia: częstotliwość próbkowania, tryb Master/Slave i format MADI. To eliminuje mogące pojawić się szumy i problemy wynikające ze zmiany częstotliwości zegara podczas uruchamiania lub wyłączania komputera.
* Wiele urządzeń korzystających ze standardu MADI wymaga dodatkowego sygnału taktującego WordClock lub AES. Wszystkie urządzenia MADI firmy RME, tak więc i MADIface, korzystają z innowacyjnej technologii SteadyClock™, która wyodrębnia referencyjny sygnał zegarowy bezpośrednio z sygnału MADI, tak więc długodystansowe połączenia stają się jeszcze bardziej wygodne.
** Driver w MADIface oferuje wirtualny port MIDI. Główne jest on przeznaczony do zdalnego kontrolowania innych urządzeń RME, ale może być również użyty do wysyłania i odbierania zwykłych danych MIDI. Dane MIDI w niewidoczny sposób wplatane są w transmitowany sygnał MADI, a fizyczne wejście i wyjście będzie znajdować się w innym urządzeniu RME podłączonym do MADIface'a.
ZŁĄCZA:
- Karta ExpressCard 3/4,
- 64 kanały wejściowe / 64 kanały wyjściowe,
- 1 x we/wy MADI [optyczne i elektryczne],
- Mikser TotalMix,
- Nie wymaga zasilania zewnętrznego.
Dołączone oprogramowanie DIGICheck dla Windows: analizator częstotliwości, profesjonalny miernik poziomu dla 2, 8 lub 64 kanałów, Vector Audio Scope i inne narzędzia analizy sygnałów audio Drivery: Windows 2000/XP/Vista/64 [pełne wsparcie dla multi-client ASIO WDM, GSIF 2.0 i ASIO 2.0], Mac OSX Intel [CoreAudio i Core MIDI]
Ustawienia Wystarczy kliknąć na symbol „młotka” wyświetlany w pasku systemowy, aby przywołać panel ustawień interfejsu MADIface. Jest on czytelny i łatwy do opanowania. Ponadto posiada okno informujące o bieżącym statusie sygnału wejściowego, trybie zegara i częstotliwości próbkowania, dzięki czemu praca z kartą staje się prawdziwą przyjemnością. Zatem za pomocą jednego kliknięcia myszki masz dostęp do wszystkich funkcji swojej karty.
Opracowana przez RME funkcja SyncCheck sprawdza wszystkie sygnały wejściowe w odniesieniu do zegara wewnętrznego. W trybie Master wszystkie sygnały synchronizowane są do zegara wewnętrznego. Ta technologia umożliwia natychmiastowe wychwycenie błędów. Aktualny stan wejścia wyświetlany jest w oknie ustawień.
MADIface jest wyposażony w unikalną technologię SteadyClock™. Dzięki niej, karta RME może stanowić źródło referencyjnego zegara dla całego studia. SteadyClock odświeża sygnały zegara, usuwa jitter i dba o optymalną jakość konwersji AD/DA. Te zabiegi gwarantują nadzwyczaj wysoką jakość dźwięku, równocześnie zapewniając referencyjną jakość zegara taktującego.
SteadyClock pozwala na swobodne kontrolowanie częstotliwości próbkowania. Zakładka ustawień DDS pozwala na bezpośredni wybór najczęściej wykorzystywanych częstotliwości próbkowania w branży audio-wideo. Ponadto dwa suwaki umożliwiają płynną regulację częstotliwości i to w czasie rzeczywistym w zakresie +/- 4% i +/- 0.4%.
Sterownik RME daje techniczną możliwość współpracy w dowolnej konfiguracji maksymalnie 3 interfejsów MADIface lub HDSPe Multiface/Digiface. To pozwala na uzyskanie aż 192 kanałów wejściowych i 192 wyjściowych przy częstotliwości 48kHz lub 96 wejść i wyjść przy 96kHz. Pamiętaj jednak, że większość laptopów dysponuje tylko jednym wejściem na kartę ExpressCard.
AKCESORIA:
- ONK1: Kabel optyczny MADI, 1 m,
- ONK3: Kabel optyczny MADI, 3 m,
- ONK6: Kabel optyczny MADI, 6 m,
- ONK10: Kabel optyczny MADI, 10 m,
- ONK20: Kabel optyczny MADI, 20 m.
DANE TECHNICZNE
- Typ karty: ExpressCard, standard 34 mm,
- Komunikacja: Jednoliniowy punkt końcowy PCI Express v1.1,
- Transfer: 250 MB/s w każdą stronę,
- Technologia Secure BIOS: karta pozostaje w pełni funkcjonalna, nawet jeśli proces flashowania firmware'u zakończy się niepowodzeniem,
- Wyjście: złącze IEEE 1394, specjalny protokół komunikacji RME AudioWire,
- Wszystkie ustawienia można zmieniać w czasie rzeczywistym,
- Tryb zegara: Master i Slave,
- Źródła synchronizacji: złącze elektryczne MADI, złącze optyczne MADI, zegar wewnętrzny,
- Częstotliwości próbkowania: 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.4 kHz, 192 kHz, ustawiana manualnie [Sync/DDS],
- Jitter: < 1 ns, wewnątrz i na wszystkich wejściach,
- W zestawie oprogramowanie DIGICheck zawierające unikalny miernik RME i narzędzie analizy sygnałów,
- Zawartość pakietu: karta ExpressCard MADI, interfejs ze złączami, kabel IEEE 1394a o długości 1 metr, sterowniki na płycie CD.
INTERFEJS ZE ZŁĄCZAMI:
- Wejście optyczne MADI, wejście elektryczne MADI [BNC],
- Wyjście optyczne MADI, wyjście elektryczne MADI [BNC],
- Wejście i wyjście MIDI: poprzez wirtualne porty MIDI, transmisja poprzez kable MADI.
|  |